Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Viskozita motorového oleje je velmi důležitá pro správné mazání motoru a ochranu před opotřebením a poškozením. Motorové oleje jsou obvykle označeny speciálními viskozitními třídami, jako jsou například SAE 5W-30, SAE 10W-40 atd.

SAE (Society of Automotive Engineers) třída určuje rozmezí viskozity oleje při určitých teplotách. První číslo označuje viskozitu při nízkých teplotách (W znamená "zimní"), druhé číslo označuje viskozitu při běžných provozních teplotách. Motorové oleje s nižší viskozitou (nízké číslo při vysokých teplotách) poskytují lepší výkon a úsporu paliva, zejména v moderních automobilech s vysokým výkonem. Na druhou stranu motorové oleje s vyšší viskozitou (vyšší číslo při vysokých teplotách) mohou být vhodnější pro starší automobily s většími kmity, které vyžadují silnější mazání.

Je důležité dodržovat doporučenou viskozitu motorového oleje pro konkrétní typ motoru, aby byla zajištěna správná ochrana a výkon motoru.