Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Viskozita převodového oleje je rovněž důležitým faktorem pro správnou funkci převodovky a ochranu převodových součástí před opotřebením a poškozením. Převodové oleje mají také své speciální viskozitní třídy, jako jsou například API GL-4 nebo API GL-5. API GL-4 a GL-5 jsou třídy využívané pro označení výkonu převodových olejů. GL-4 je určeno pro převodovky s nižšími zatíženími, zatímco GL-5 je určeno pro převodovky s vyššími zatíženími a také pro diferenciály.

Hodnota viskozity převodového oleje závisí na jeho složení a teplotě, ale obecně jsou převodové oleje viskoznější než motorové oleje. Je důležité dodržovat doporučenou viskozitu převodového oleje pro konkrétní typ převodovky, aby byla zajištěna správná ochrana a výkon převodovky. Pokud je použit olej s příliš nízkou viskozitou, může dojít k opotřebení a poškození převodovky, zatímco příliš vysoká viskozita může vést k tření a snížení účinnosti převodovky.